Text Size Μεγαλύτερα Γράμματα Μικρότερα Γράμματα mail to Εκτυπώστε το Αρθρο
ΑΛΒΑΝΙΑ - ΚΥΠΡΟΣ 3-1

Κρίμα, κρίμα, κρίμα...

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Με το... αριστερό άρχισε στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014, η Εθνική Κύπρου, γνωρίζοντας την ήττα εκτός έδρας από την Αλβανία με 3-1 (Σαλίχι 37', Τσιάνι 85', Μπογκντάνι 87' / Λαμπάν 45' + 3).

Οι διεθνείς μας κρατούσαν το βαθμό της ισοπαλίας μέχρι τα τελευταία πέντε λεπτά, ωστόσο η κούραση και τα λάθη δεν επέτρεψαν στο να αποφευχθεί η ήττα, από μια ομάδα που κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο δεν έδειξε να είναι καλύτερη.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ισλανδία κέρδισε με 2-0 τη Νορβηγία. Με το ίδιο σκορ κέρδισε και η Ελβετία τη Σλοβενία εκτός έδρας.

Μόνιμος κίνδυνος ο Σαλίχι, ισοφάριση στην εκπνοή

Σε ό,τι αφορά στην αναμέτρηση γενικότερα, το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικό, μοιρασμένο στη συνέχεια, με την μπάλα να περιφέρεται περισσότερο στο χώρο του κέντρου. Οι Αλβανοί ήταν αυτοί που είχαν πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες, με μόνιμη «πηγή κινδύνου» τον Σαλίχι, ο οποίος ήταν και ο ποδοσφαιριστής που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 37'.

Οι διεθνείς μας με επιθέσεις κυρίως από τα πλάγια, έφταναν μέχρι την αντίπαλη περιοχή, δεν κατάφερναν όμως να δημιουργήσουν «ρήγματα» στην άμυνα των Αλβανών. Το γκολ ανέβασε περισσότερο την ψυχολογία των Αλβανών που έχασαν και στη συνέχεια κάποιες καλές φάσεις για να «ζευγαρώσουν» τα τέρματά τους.

Η Κύπρος όμως, ευτύχισε με τη λήξη του ημιχρόνου να κατέβει στα αποδυτήρια και το σκορ να είναι 1-1. Πως; Ο Λαμπάν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για το πρώτο μέρος (45' + 3), εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα.

Με αυτοπεποίθηση στην επανάληψη

Ο τρόπος και το χρονικό σημείο που ήρθε το γκολ για την Κύπρο, είχε ως αποτέλεσμα οι ποδοσφαιριστές μας να μπουν με περισσότερη αυτοπεποίθηση στην επανάληψη. Η απόδοση των Αλβανών δεν θύμισε καθόλου αυτή του πρώτου μέρους, εν αντιθέσει με την Κύπρο που έλεγχε το ματς και κρατούσε τους αντίπαλους μακριά από την εστία του Μάστρου.

Λίγο έλειψε, μάλιστα, η Εθνική μας να πάρει προβάδισμα στο 58', όταν ο Βίλα στην προσπάθειά του να απομακρύνει, παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια απομακρύνθηκε.

Λύγησε στο τελευταίο πεντάλεπτο

Εκεί που όλα έδειχναν πως η Κύπρος μπορούσε να «δραπετεύσει» με τον ένα βαθμό, ήλθε το 2-1 για τους Αλβανούς με κεφαλιά του Τσάνι σε άσχημη έξοδο του Μάστρου και κακό μαρκάρισμα του Μερκή.

Η Αλβανία στη λίγη ώρα που απέμενε για να μπορέσει η Κύπρος να ισοφαρίσει, μας «έκαψε» και τις λιγοστές ελπίδες, όταν ο Μπογκντάνι στο 87' με ένα σουτ «βολίδα» από πολύ μακριά, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μάστρου και έκανε το 3-1. Τυπικής διαδικασίας τα λίγα λεπτά που απέμειναν για τους Αλβανούς.

Το φιλμ του αγώνα

1' Έναρξη αναμέτρησης.

3' Πρώτη καλή φάση για τους Αλβανούς. Ανάποδο γυριστό από τον Σαλίχι, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

29' Ο Σαλίχι δεν μπορεί από πολύ καλή θέση να κάνει την προβολή και να σκοράρει, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

37' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ: Ο Σαλίχι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

41' Πρώτη καλή φάση για την Εθνική μας, ο Κωνσταντίνου στην αντεπίθεση, αποφεύγει όμορφα τον αντίπαλό του και με σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντράρει σε Αλβανό αμυντικό και απομακρύνεται.

45' Σουτ του Σαλίχι από μακριά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

45' + 3 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ: Ο Λαμπάν εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα.

45' + 3 Τέλος πρώτου μέρους.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους.

58' Ο Λίλα στην προσπάθειά του να απομακρύνει, παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια να απομακρύνουν οι αμυντικοί της Αλβανίας.

85' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ: Κακή έξοδος από τον Μάστρου, κεφαλιά από τον Τσάνι και οι Αλβανοί πέρνουν εκ νέου προβάδισμα.

87' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΒΑΝΙΑ: Βολίδα του Μπογκντάνι από πολύ μακριά και η μπάλα καταλήγει στο δεξί παραθυράκι του Μάστρου για να γίνει το 3-1.

90' + 4 Τέλος αγώνα.

Ενδεκάδες

Κύπρος (Νίκος Νιόπλιας): Γιωργαλλίδης (46' Μάστρου), Δημητρίου, Η. Χαραλάμπους, Ζούνιορ, Μερκής, Νικολάου, Χαραλαμπίδης (56' Χριστοφή), Μακρίδης, Λαμπάν, Αλωνεύτης, Κωνσταντίνου (76' Αβραάμ).

*Αναγκαστική η αλλαγή του Γιωργαλλίδη, λόγω ενοχλήσεων.

Αλβανία (Τζιοβάνι Ντε Μπιάσι): Γιουκανί, Λίλα, Ντάλκου, Κανά, Μαβράι, Σαντίκου (58' Χίκα), Μπούλκου, Βίλα (71' Μπογκντάνι), Σαλίχι (81' Τσάνι), Μεχά, Κιουκέλι.

Διαιτητές: Κουχίμ Αρτιόμ από το Καζακστάν και βοηθοί οι συμπατριώτες του Μπέλσκι Γιεβγένι και Σερίκ Ζαπασμπάγιεφ. Τέταρτος ο Σαλί Πάβελ. Παρατηρητής διαιτησίας ο Ουαλός Τζίφορντ Ρότζερ και παρατηρητής του αγώνα ο Βέλγος Μέεσε Φέρναντ.

Κίτρινες: Κανά, Μεχά, Σαντίκου / Λαμπάν.

**Για πρώτη φορά στην αποστολή για επίσημο παιχνίδι είναι οι Ντόσσα Τζούνιορ και Βίνσεντ Λαμπάν. Οι δύο τους έκαναν ντεμπούτο στο φιλικό με τη Βουλγαρία στις 15 Αυγούστου.

Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...Κρίμα, κρίμα, κρίμα...